Shi Deqiang

Shi Deqiang (31 generacja mnichów klasztoru Shaolin)

świeckie imię: Han Xinqiang

urodził się 24 marca 1972 roku w Dengfeng (prowincja Henan). Sztukami walki interesował się już od dzieciństwa i jako mały chłopiec uczył się ich od swego wuja. W roku 1983 został przyjęty do szkoły sportowej w Dengfeng, gdzie został uczniem słynnego mistrza Shaolin kung fu – Liang Yi Quana. Po ukończeniu szkoły jego nauczycielem był również Wielki Mistrz Shi Suyun, dzięki któremu został shaolińskim mnichem. W klasztorze jego starszym buddyjskim bratem jest mnich Shi Sugang.

Odnosił sukcesy w wielu turniejach sztuk walki zdobywając złote medale oraz mistrzostwo Chin i Hong Kongu w walce sanshou. Jako uczeń Liang Yi Quana rozpoczął pracę jako trener w Centrum Treningowym Sztuk Walki Klasztoru Shaolin (Shaolin Wushu Guan). Oprócz prowadzenia treningów w Shaolin Wushu Guan nauczał kung fu oraz sanshou także za granicą, m.in. w USA, Niemczech, Francji, Japonii i Malezji.

Obecnie jest głównym trenerem sztuk walki w Centrum Treningowym Sztuk Walki Klasztoru Shaolin. Jego specjalnością jest walka tradycyjną bronią chińską (w szczególności szablą) oraz styl Hong quan.